logo
تلسکوپ فضایی جیمز وب
علمی  |  
نجوم
شنبه, ۲۵ تیر ۱۴۰۱
تلسکوپ فضایی جیمز وب

ساخت تلسکوپ فضایی جیمز وب به مدت 30 سال و با هزینه 10 میلیارد دلاری به طول انجامید،و بیش از 1.5 میلیون کیلومتر از زمین فاصله گرفته است و اکنون می‌توانیم  قدرت آن را با مجموعه‌ای از تصاویر ببینیم.

ناسا وعده داده بود که عمیق ترین تصویری که تا به حال از کیهان ما گرفته شده است را داشته باشد، و  اولین مجموعه از تصاویر تنها اولین قدم در یک کار طولانی برای گسترش دید ما از جهان است.

 

 

اما چه انتظاری از این تصاویر دارید، چه زمانی و کجا می توانید آنها را ببینید و اینکه چه چیزی را پوشش می دهند؟

در یک رویداد غافلگیرکننده، یک تصویر به تنهایی منتشر شد و توسط رئیس جمهور آمریکا، جو بایدن رونمایی شد.

این تصویر یک خوشه کهکشانی دوردست را نشان می‌دهد: SMACS 0723 که در اینجا مانند 4.6 میلیارد سال پیش دیده می‌شود.

این بخش کوچک از کیهان، تکه‌ای از آسمان را می‌پوشاند که تقریباً به اندازه یک دانه شن است.

 

نورهای سفید درخشان بزرگ که در سراسر تصویر پراکنده شده اند، ستارگانی هستند که در کهکشان ما، کهکشان راه شیری یافت می شوند. در حالی که اینها مقدار زیادی از تصویر را اشغال می کنند، آنچه جالب تر است نقاط کوچکتر پخش شده در بین آنها است. اینها همه کهکشان هستند و نقاطی که لک شده یا کشیده شده اند کهکشان هایی هستند که بسیار دورتر هستند.

این تصویر با ساخت ترکیبی از تصاویر گرفته شده در طول موج های مختلف در یک دوره زمانی که مجموعاً 12.5 ساعت بود به دست آمد. خوشه کهکشانی SMACS 0723 آنقدر بزرگ است که به عنوان یک عدسی گرانشی عمل می کند، که در آن گرانش خوشه باعث خمیدگی نور می شود، گویی از یک عدسی فیزیکی عبور می کند.

به عبارت دیگر، این تصویر اساساً توسط JWST، یک تلسکوپ ساخت بشر، گرفته شده است که به منظره ایجاد شده توسط یک تلسکوپ طبیعی اشاره می کند و این ترکیب به ما امکان می دهد کهکشان های بسیار دور را ببینیم.