logo
تنگه شیرز(ساخته دست طبیعت)
کد محل گردشگری : 15
استان : لرستان
شهرستان : کوهدشت
: بهترین زمان مراجعه

بهترین زمان برای بازدید از تنگه شیرز در بهار و تابستان است،‌ زیرا بهار و تابستان به دلیل کوهستانی بودن منطقه هوا معتدل و مطبوع است. اما در پاییز و زمستان سرما هر روز بیشتر و بیشتر می‌شود و تا پایان زمستان ادامه دارد.در سفر به تنگه شیرز بردن لباس اضافه را فراموش نکنید و کفش مناسب پیاده‌روی به پا داشته باشید. با ورود به تنگه و آغاز پیمایش آن باید قید آنتن تلفن همراهتان را بزنید. با کمی پیشروی در میان طبیعت شیرز ارتباط شما به طور کامل قطع می گردد. برای رفتن به داخل غار احتیاج به چراغ قوه دارید. البته موبایل‌هایتان هم می‌توانند این نقش را برعهده بگیرند. از سایر دیدنی‌های آن منطقه همچون معبد سرخ دم لکی، غار بتخانه، میل خسروآباد و …. نیز دیدن فرمایید.

توضیحات

تنگه شیرز از دیدنی‌ترین جاذبه‌های لرستان و یادگاری چند میلیون‌ ساله‌ در رشته کوه زاگرس‌ است که در غرب ایران طنین انداز شده است. دره شیرز در بخش زردلان و در منطقه‌ای به نام اولادقباد قرار دارد و از روستای گدارگه تا کناره رود سیمره کشیده شده‌ است. تنگه دره شیزر ۵ کیلومتر طول دارد و در میان آن رودخانه‌ای در جریان است که در دهانه ورودی شیرز به رودخانه سیمره می‌پیوندد. این تنگه در ارتفاع ۱۱۰۰ متری دریا در ضلع شرقی رشته کوه وره زرد و در مجاورت رودخانه سیمره که شاخه اصلی کرخه می‌باشد، واقع شده است.

این تنگه از روستای گدارگه تا کناره رود سیمره با جهت جنوب شرقی - شمال غربی کشیده شده است.

همزیستی صخره‌های خشن و تیز با درختانی که در جای جای تنگه روییده‌اند بسیار جالب توجه است. فرسایش سنگ‌ها و صخره‌ها شکل خاصی را در این مکان پدید آورده‌اند. دیواره‌های آهکی چین خورده که در اثر بارندگی دچار فرسایش شده و رگه‌هایی از رنگ سیاه به خود گرفته‌اند در این دره خودنمایی می‌کنند.در گذر از شیرز شنیدن صدای پرندگان وحشی و تماشای آنها در میان صخره‌ها برای گردشگران بسیار جالب توجه است. همچنین بزهای کوهی را می‌توان در میان صخره‌ها دید که دیواره‌های بلند دره را با بازیگوشی طی می‌کنند.

شرایط

فاصله کوهدشت تا خرم‌آباد ۸۶ کیلومتر است و از کوهدشت هم باید ۵۰ کیلومتر برویم تا به تنگه برسیم.

آدرس

این منطقه سرسبز در ۵۵ کیلومتری شهر کوهدشت و در نقطه تلاقی سه